Celebrating Achievement – Principal’s Awards

Our school’s merit levels promote, recognise and reward student achievement and success in a broad range of experiences. Students who actively participate in all aspects of school, who try their best and value learning are recognised through Digital Merit Certificates which are awarded by teachers across the school to students who demonstrate commitment to Safe, Respectful and Successful Learning.  These values help strengthen our school culture of belonging and success.

When students achieve five digital merits they are awarded a Year Adviser Award, and on receiving two Year Adviser Awards, students achieve a Principal’s Award. Congratulations to the many students across all year groups who received Principal’s Awards at our recent Year Assemblies:

Year 7

Matilda Baker, Jack Bell, Andrew Bilic, Sanna Childs, Hayden Dalla-Camina, Orla Davies, Aiden Fadda, Melissa Gabriel, Jake Geraghty, Callum Hayes, Freya Hayes, Krishi Jogia, Lydia Kochappan, Tess Kokles, Jayden Krogh, Jason Li, Jackson Locke, Bennett Looke, Chloe Lutke, Emily Minshull, Aidan Morris, Lucas Reed, Chelsea Robinson, Deni Ronay Sundin, Jessica Stinson, Felicity Tierney, Tyra Troy, Mitchell Vergos, Evan Welsh

Year 8

Harper Allan, Zoe Berg, Jordan Black, Noah Bradley, Jeremiah Brand, Kieran Christoforou, Katelyn Clarke, Lucas Depetris, Harlem Evans, Darian Fadda, Haelie Gaynor, Jayda Gourley, Sienna Hayes, David Haynes, Lily Hodge, Ayden Hollingsworth, Meghan Hollingsworth, Cooper Hornby, Summer Jones, Emily Kassis, Alexander Kirgan, Nathan Lantouris, Charlton Lewis, Dylan Linsell-Wilson, Abbi Matterson, Thomas McLauchlain, Jessica McQuilty, Lauren Muller, Samuel O’Connell, Cloud Paras, Angelisa Rynnett, Maxwell Streeter, Larissa Stylianou, Hayden Swan, Hallie Thompson, Erin Thomsen, Jordan Tipene, Kianah Traynor, Elijah Tumaalii, Aidan Walia, Darcy Wall

Year 9

Mikaili Apostolakis, Sasha Cattana, Jasmine Do Carmo, Theressa Egan, Angelina Grover, Linda Kochappan, Cassandra Lam, Luke Latouris, Teresa Potts, Kiri Ronay Sundan, Nathan Ryder, Alexandra Smirnove, Eliza Tyte, Aiden Warncken

Year 10

Claudia Coussens, Noah Dakin, Bianca Haghani, Sophie King, Sophia Kristensen, George Proestos, Carl Redmond, Daisy Van Gaalen, Dylan Yates

Year 11

Liam Hoffmann, Amelia Holland, Liam Kelly, Chloe Lovell, Blayke Peasley, Noah Vittali-Smith, Charlotte Whyte

Year 12

Marcus Apostolakis, Joseph Baggott, Dylan Brumnic, Jared Burdan, Liam Cousins, Sebastian Garlick, Joel Hewitt, Li Jin, Leo Kochappan, Ryan McQuilty, Jordan Nicholls, Ethan Redwin, Joshua Simmons, Alexander Tse

Year 10 Assembly Awards

 

 

News
Upcoming Events

October 2019

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
  • Science Task 5:Research Task 7
  • Students start term 4 7-12
15
  • Exploring Early Childhood 9EEC Task 5:Class Yearly Test 9
16
  • Schools Spectacular - Drama Ensemble
17
  • Schools Spectacular Rehearsals @Genea Netball Centre, Sydney Olympic Park
18
  • English 8G Task 6:Wide Reading 8
  • English 8Y Task 6:Wide Reading 8
  • English 8M Task 6:Wide Reading 8
  • English 8E Task 6:Wide Reading 8
  • English 8A Task 6:Wide Reading 8
19
20
21
22
  • Forensic Archaeology Task 5:Exam- When Justice is not served 10
23
  • Science Task 5:Research Task 10
  • Physical Activity and Sport Studies 10PAS2 Task 3:Movement and Composition task 10
24
  • Science Task 5:Electricity Skills Task 8
  • Exploring Early Childhood 9EEC Task 3:Nursery Equipment Design Part B 9
  • Technology 7TEA.5, 7TEA.7 Task 3:Codotics Moodle Quiz 7
  • Technology 8TEA.1 Task 3:Codotics Moodle Quiz 8
  • Technology 8TEA.2, 8TEA.3 Task 3:Codotics Moodle Quiz 8
25
  • U-Turn the Wheel Year 11
  • Physical Activity and Sport Studies 10PAS2 Task 3:Movement and Composition task 10
  • Industrial Technology - Timber 9ITW Task 4:My Design Practical Project & Portfolio 9
  • Industrial Technology - Timber 10ITW Task 4:My Space Practical Project & Portfolio 10
  • Industrial Technology - Metal 10ITM Task 4:Practical Project & Portfolio 10
  • Technology 7TEA.4, 7TEA.6 Task 3:Codotics Moodle Quiz 7
26
27
28
  • HSC Examinations 12
  • Schools Spectacular Rehearsals @Qudos Bank Arena, Sydney Olympic Park
  • Schools Spectacular - Drama Ensemble
  • Year 7 Gala Day 7, 9 PASS
29
  • HSC Examinations 12
  • Music 9MUSIC Task 4:4B: PERFORMING Year 9
30
  • Fangirls - Belvoir Street Theatre Excursion
  • Physical Activity and Sport Studies 10PAS2 Task 3:Practical task 9
  • HSC Examinations 12
31
  • HSC Examinations 12
  • 9 Forensics Maritime Museum Excursion
  • Year 8 VALID Test

-