Annual Presentation Day

Our Annual Presentation Day held on Monday 16 December, along with our end of year Celebration Assemblies held on Friday 13 December, were wonderful events for our students, staff and parents to celebrate and reflect on the fantastic achievements of our students throughout the year.

Friday’s Celebration Assemblies were led by each of our Year Advisers, Head Teachers and students. The more intimate setting allowed for the acknowledgement and recognition of every student, and their contributions to our school throughout 2019. Students received individualised packs containing their report, certificates and acknowledgments of their sporting, academic and broader school achievements. Chaired by volunteers from each year group, with individualised performances showcasing some of the wonderful talent each year group has to offer, our students respectfully engaged in their celebration, showing their appreciation and support for their peers and their Year Advisers.

Our Annual Presentation Day is the culmination of a successful school year and a wonderful celebration of success and achievement, where our school community formally recognises the outstanding academic, leadership and sporting achievements of students from all year groups. Attended by local dignitaries, parents, teachers and students, this was a wonderful way for us to celebrate the outstanding commitment and achievement of many of our talented students.  This year was again, a fantastic and respectful celebration and support by all of our students for their peers who have worked so hard to achieve their results.

Special thanks to our distinguished guests for their continued support of our school and for joining us on this special occasion:

Eleni Petinos ~ MP, Member for Miranda

Brendan Hunt ~ Petty Officer, Royal Australian Navy

Arie Havenaar ~ Treasurer, Miranda RSL Sub-branch

Dennis McHugh ~ President, Sutherland District Trade Union Club

Dr Scott Chambers ~ Research Scientist, ANSTO

Dr Robert Russell ~ President, P and C Association

Kem Rakiposki ~ Education Director, Miranda Office

Congratulations to our major award winners for 2019:

ADF Long Tan Award for Leadership and Teamwork ~ Grace Fradd

University of Western Sydney Scholarship ~ Jorja Paardekooper

Eleni Petinos MP Award for Excellence in Citizenship and Community Service ~ Ellen Marsh

ANSTO Award for Excellence in STEM ~ Janice Minshull and Ziggy Badans

Elissa Booker Memorial Award for all round achievement in Year 11 ~ Olivia Lovell

Sutherland District Trade Union Award for Excellence in Technology ~ Alex Arnold

Miranda RSL Sub-branch Award for Personal Excellence:

Year 11 ~ Reanna Fitzgerald, Year 9 ~ Ziggy Badans, Year 7 ~ Coralie Price

Sutherland District Trade Union Award for Personal Excellence:

Year 10 ~ Sophia Kristensen, Year 8 ~ Meghan Hollingsworth

P and C Association Award for Dux of the Year:

2018 HSC ~ Seamus Lilley

Year 11 ~ Ronan Potts

Year 10 ~ Emma Hornigold

Year 9 ~ Janice Minshull

Year 8 ~ Jacqueline Marsh

Year 7 ~ Iyla Clark

Junior Sportsperson ~ Noah Dakin

Premier’s Sporting Challenge Medallion ~ Kahlani Ataya

We wish everyone a happy and safe Christmas and New Year and would like to thank all of our students, teachers and families for continuing to work together towards the improvements we are seeing every day here at Gymea.

A copy of the Annual Presentation Day Program can be downloaded here:   Program

Annual-Presentation-Image-1 Annual-Presentation-Image-2- Annual-Presentation-Image-3- Annual-Presentation-Image-5- Annual-Presentation-Image-4- Annual-Presentation-Image-6- Annual-Presentation-Image-8- Annual-Presentation-Image-10- Annual-Presentation-Image-7- Annual-Presentation-Image-9-

 

News
Upcoming Events

February 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • Sharks Respect Presentation Yrs 7 & 8
6
7
  • UOW Discovery Day 12
8
9
10
11
  • P&C Meeting
  • Yr 12 HSC & Pathways Evening 12
12
  • OnStage Drama Excursion 12
13
  • Callback 2019 - Dance 12
  • Hospitality Cluster D Due 12
14
  • English Year 9 Task 1:Research Task 9
15
16
17
  • English 10G Task 1:Diagnostic Writing Task 10
  • English 10Y, 10E, 10A Task 1:Diagnostic Writing Task 10
  • English 10M Task 1:Diagnostic Writing Task 10
  • Open Boys Basketball Years 11-12
18
  • English 7M, 7E Task 1:Diagnostic Writing Task 7
  • English 7G, 7Y Task 1:Diagnostic Writing Task 7
  • English 7A Task 1:Diagnostic Writing Task 7
19
  • 2020 School Swimming Carnival 7-12
20
  • Mathematics Standard Task 2:Investigation Task 12
  • Mathematics Advanced Task 2:Investigation Task 12
  • English 8E Task 1:Diagnostic Writing Task 8
  • English 8Y, 8A Task 1:Diagnostic Writing Task 8
  • English 9Y, 9E Task 1:Diagnostic Writing Task 9
  • English 9M, 9A Task 1:Diagnostic Writing Task 9
  • Technology Mandatory A 8TEA.2 and 8TEA.3 Task 1:Digital Citizenship Quiz 8
  • English 8G, 8M Task 1:Diagnostic Writing Task 8
21
  • Year 7 Vaccinations 7
  • English 9G Task 1:Diagnostic Writing Task 9
  • Technology Mandatory A 8TEA.1 Task 1:Digital Citizenship Quiz 8
  • Technology Mandatory A 7TEA.4, 7TEA.5, 7TEA.6 and 7TEA.7 Task 1:Digital Citizenship Quiz 7
22
23
24
  • Brainstorm - Cyberia Yrs 7/8
  • Mathematics Extension 2 Task 2:Investigation Task 12
25
  • Science Task 1:Year 9 Skills Task 9
  • Ecosystems at Risk Fieldwork @Bate Bay - Cronulla 12
  • Evacuation Drill Whole School
26
  • Mathematics Extension 1 Task 2:Investigation Task 12
  • Music 1 10MUS1 Task 1:Performing 10
27
  • Technology 7 Task 1:7TEB3 Moodle Test 7
28
  • School Photos 7-12
29

-