Athletics Success at Zone

Zone carnival image 1 zone carnival image 2

There was much excitement about on Friday 10th June as our Zone team headed off to Sylvania Athletics track to represent our school at the Zone Athletics Carnival. School spirit was again alive and well with a large number of our talented athletes proudly representing our school – competing, supporting and encouraging each other.

All members of our Zone Athletics team were excellent representatives of our school and did our school community proud with our largest number of athletes ever participating in numerous track and field events, giving  their all. We had some spectacular team and individual successes from a number of students with 15 students proceeding to the Regional Athletics Carnival. Our relay teams did exceptionally well with our 13yrs boys and 14 yrs girls winning their events, and the 13 yrs girls and 14 yrs boys teams placing second.

Zone Carnival Image 3

As was the case at our Athletics Carnival last term, it was great to see so many parents in attendance supporting our students as they competed against other schools. Many thanks to Mrs Noble, Mr Fallah, Mr Clarke, Mr Breen and our University helper for escorting our team and assisting with the day’s organisation.

Congratulations to our entire zone team.

12 yrs

Thomas Buckley, Savir Chauvin,  Jaclyn Duncombe, Chet French, Matthew Garberg, Karina Karamova, Sarah Kelly, Aman Kuai, Taharna Liston, Kerehi Matafeo, Marilena Saifoulina, Janalie Tang, Harrison Tse.

13 yrs

Trinity Bukalan, Noah Dakin, Adam Dailly, Marnie Frearson, Naomi Gaddes, Parham Ghobadi, Amelia Holland, Jack Kokles, Jayden Lawlor, Olivia Lovell, James Napier, Lofina Nauman, Jorja Paardekooper, Jesse Pozzobon, Josh Rose, Piper Scott, Isabelle Slack-Smith, Marcus ten Brinke, Ethan Towns, Kye Townsend, Celeste Walker, Aishlin Walker

14 yrs

Marcus Apostolakis,  Jenna Black, Georgia Brownhill, Max Cawsey-Smith, Amelia Duggan, Angie Dumas, Declan Fallah, Max Fuller, Tyne Hart, Joel Holingdale, Riley Moore,  Natali Pavlovic, Amelia Payne, Andrew Pestana, Koby Porter, Mitchell Putney, Rachel Purchase, Genevieve Reiprich, Erica Santos, Chelsea Sharpe, Anna-Grace Simpson, Nicola Toon, Bianca Trehearn, Noah Tyte, Charlotte Whyte.

15 yrs

Mya Brandt, Caitlyn Clancy, Rhys Dakin, Jamie Fraser, Mario Jagodis, Kristina Kastrounis, Josie Lightowlers, Ashleigh Magaya, Hayley Marsh-Clutton, Ashleigh Mason,Jake Mendon, Tyler Murray, Olivia Rabone, Ameen Scott, Jake Sidney,Holly Van Gaalen, Hannah Whitehouse.

16 yrs

Matthew Crawley, Bridget Fallah, Emily Fradd, Jane Kooiman, Emily Lenz, Mkenna Liston, Brianna Murphy, Bridie Newton, Tyler Towns.

17+ yrs

Harris Baker, Bronte Banach, Samara Brownhill, Gabbie Candia, Ben Challen, Jesse Elton, Yvette Farley, Leif Fingleton, Cody Gaddes, Jessica Garrick, Adam Hristodoulou, Milai Kawasaki, Adriana Koroneos,Henry Mitchell, Jess Powley, Samantha Richardson, Janes Scott, Liam Shearsby, Matthew Simpson, Cooper Wells, Jack Woolmer.

Individual results from our School Athletics Carnival can be found here  for the different age groups:

12 and 13 yrs results  14 and 15 yrs results  16 and 17 yrs Results

Zone Athletics image 4 Zone Athletics Image 5

 

 

 

 

 

 

News
Upcoming Events

April 2017

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
  • Europe 2017 Students
2
  • Europe 2017 Students
3
  • Europe 2017 Students
  • Half Yearly Exams Year 12
  • Half Yearly Exams Year 12
4
  • Europe 2017 Students
  • Half Yearly Exams Year 12
  • CHS Swimming - SOPAC (Homebush)
  • Half Yearly Exams Year 12
  • CHS Swimming - SOPAC (Homebush)
  • Dance Task 2: Practical Examination Year 9
  • Design and Technology - 12DAT1 Task 1: Case Study of an Innovation Year 12
5
  • Europe 2017 Students
  • Half Yearly Exams Year 12
  • Half Yearly Exams Year 12
  • Personal Training and Coaching Task 2: Analysis with Performance Year 12
6
  • Europe 2017 Students
  • Half Yearly Exams Year 12
  • Geography 10E/10M Task 1:Geographical Issues Assignment Year 10
  • Half Yearly Exams Year 12
  • School ANZAC Service
  • Industrial Technology - Timber - 9ITW1 Task 1: A Renewable Resource - Research Task Year 9
  • Industrial Technology - Timber - 9ITW2 Task 1: A Renewable Resource - Research Task Year 9
7
  • Europe 2017 Students
  • Half Yearly Exams Year 12
  • School ANZAC Service
  • Half Yearly Exams Year 12
8
  • Europe 2017 Students
9
  • Europe 2017 Students
10
  • Europe 2017 Students
11
  • Europe 2017 Students
12
  • Europe 2017 Students
13
  • Europe 2017 Students
14
  • Europe 2017 Students
15
  • Europe 2017 Students
16
  • Europe 2017 Students
17
18
19
20
21
22
23
24
  • School Development Day
  • School Development Day
25
  • ANZAC Day Public Holiday
  • ANZAC Day Public Holiday
26
  • Half Yearly Exams Year 11
  • 9ART.1 Visual Arts Task 2:Critical/History Study
  • Half Yearly Exams Year 11
  • PDHPE Task 1: Half Yearly Examination Year 11
  • Community and Family Studies Task 2: Parenting and Caring Task Year 12
  • Dance Task 1: Anatomy Examination Year 11
27
  • Half Yearly Exams Year 11
  • Half Yearly Exams Year 11
28
  • Half Yearly Exams Year 11
  • Taronga Park Zoo Excursion Year 7
  • Half Yearly Exams Year 11
  • Waterfront Workout Fieldwork Pyrmont Year 10
29
30
Moodle Login
Please enter your Moodle credentials below:
-